איך למנוע סכסוכי ירושה ולשמור על המשפחה?

לרוב, כשאנחנו שומעים את המילה “ירושה”, אנחנו חושבים על הון כספי שרק בני המעמד הגבוה מותירים לילדיהם או לבת/בן הזוג. אבל למעשה, כל אדם משאיר אחריו ירושה ואם לא מתנהלים נכון, הדבר עלול להוביל לסכסוכים קשים בין בני המשפחה, ניתוק קשרים, “מלחמות עקובות מדם” בבית המשפט והוצאות כספיות משמעותיות.

הגורמים לסכסוכי ירושה

הרבה פעמים מתפתחות מריבות שעל פניו נראות חומריות, אבל בפועל מבוססות על מטען רגשי שסוחבים מהעבר. כמו כן, האבל בעקבו מוות של הורה, או אפילו דיבור על מותו הפוטנציאלי של הורה, עושים את שלהם: החרדה והכאב הנפשי שחווים בתקופה זו, מקשים על הילדים לנהוג באיפוק ובאחריות ומשפיעים על אופן שיפוטם. הדבר יוצר חוסר יכולת של האחים להסתדר יחד ולעבוד בשיתוף פעולה שעלול אף להחריף את המצב.

איך להימנע מסכסוכי ירושה?

מעבר למקרים של תא משפחתי קלאסי (אבא, אמא וילדים), אנחנו חיים בתקופה שבה יש המון משפחות “מסוג חדש” אך התהליכים העוברים גם על אלו דומים בכל המקרים וכוללים מוות וגירושין. בעבור מקרים כאלו ואחרים הסדרה בצוואות היא הכרחית פי כמה, זאת על מנת להסדיר את העברת רכושכם בצורה אופטימלית ולמנוע ריבים מיותרים כפי שציינו.

כהורים שמעוניינים לשמור על ילדיהם ועל אחדות המשפחה, ולמנוע מהם עוגמת נפש וצרות עין, כדאי לערוך צוואה, ולשים לב לכמה פרטים מהותיים, למשל:

  • לפרט ככל הניתן ובאופן ברור וחד משמעי למה החלטתם להעניק למישהו דבר מה בעל ערך כספי או סנטימנטלי.
  • לצרף מכתבים, הקלטות, וידאו, מסמכים רשמיים או כל דבר משמעותי אחר שיתמוך בהסברים שלכם.
  • לעבור על כל הפוליסות שלכם שעדכנתם מוטבים ובמיוחד אם אתם גרושים, נשואים בשנית, אלמנים, חד-הוריים, ידועים בציבור או זוגות חד-מיניים (וכן, גם אם אתם רווקים ללא ילדים)
  • לשתף את בני הזוג והילדים על מיקום קלסרים ומסמכים חשובים, כמו פוליסות ביטוח
  • לחלק נכסים באופן שווה לכל היורשים, או לבקש מהם למכור אותם ולהתחלק בכסף שקיבלו שווה בשווה.

איך להתמודד עם סכסוכי ירושה?

לצערנו, לא נדירים המקרים שבהם בית המשפט צריך לדון בעניינם של זוגות מעורבים, בגלל שהמדינה סירבה להעניק להם מעמד. ערעור על החלטת משרד הפנים מגיע לעתים קרובות אפילו לבג”ץ.

מומלץ ביותר להציג את תוכנית הירושה מול היורשים הפוטנציאליים. אם מישהו יציג התנגדות, כדאי לבחון את טענותיו ולבדוק האם ניתן להגיע להסכם אחר שירצה את כל הצדדים. נסו לגלות הבנה, התחשבות וגמישות מחשבתית כדי להימנע ממריבות.

לפעמים, גם אם תציעו פתרונות רבים, הצד השני עלול כל כך להיות פגוע עד כדי כך שהוא נאטם ופשוט מסרב להקשיב ולנסות לבחור את אחת האופציות שהוצעו לו. במקרים כאלה סכסוכי ירושה עלולים להחריף משמעותית, עד כדי נתק של ממש.

לכן טוב להיעזר בצד שלישי, ניטרלי, שיכול לעזור לקדם את ההסכמה ואולי להציע פתרונות נוספים. גישור משפחתי יכול לעזור לנהל את הסכסוך מבלי שאף אחד יוותר על מה שהוא חושב שמגיע לו, אך גם מבלי לפגוע באחדות המשפחות, בזכות שיח פתוח וחופשי שמתנהל במסגרת זו, על מנת להגיע להסכם שיהיה מקובל על כולם.

משרד עורכי דין שדה את אנגל ושות’ עוסק בענייני ירושה וצוואה ומציע שירותי גישור משפחתי.

צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם ולקדם אתכם לפתרון ריאלי.

יעוץ ללא התחייבות
לקבלת יעוץ ומידע נוסף ללא כל התחייבות, מלאו את הטופס או התקשרו 04-8620051.

לקבלת יעוץ ומידע נוסף ללא כל התחייבות, מלא/י את הטופס ונחזור אליך בהקדם

יעוץ ללא התחייבות
לקבלת יעוץ ומידע נוסף ללא כל התחייבות, מלאו את הטופס או התקשרו 04-8620051.